Triathlon: Nie taki diabeł straszny jak go wytrenują. Wielkie przygotowania do wyścigu

Triathlon to wyczerpujący wyścig, który może sprawdzić Twoją wytrzymałość i sprawność fizyczną. Jest to świetny sposób na szybkie odzyskanie formy i dobrą zabawę. Daje też wiele korzyści, które niewiele innych rodzajów ćwiczeń może zaoferować. Trenując do triathlonu, możesz spodziewać się wyzwań zarówno fizycznych, jak i psychicznych. Ważne jest, aby rozgrzewać się i schładzać przed i po każdym etapie treningu. Bardzo ważne jest, aby pomiędzy sesjami treningowymi odpoczywać i regenerować siły. Trenując do triathlonu, należy trenować wszystkie trzy dyscypliny: pływanie, jazdę na rowerze i bieg. Te trzy dyscypliny bardzo się od siebie różnią, dlatego należy być konsekwentnym w treningu i uprawiać każdą z nich co najmniej trzy razy w tygodniu.

Co jest potrzebne, aby przygotować się do triatlonu?

Trenując do triathlonu, trzeba trenować wszystkie trzy dyscypliny: pływanie, jazdę na rowerze i bieg. Te trzy dyscypliny bardzo się od siebie różnią, więc musisz być konsekwentny w swoich treningach i uprawiać każdą z nich co najmniej trzy razy w tygodniu. Osoby, które dopiero zaczynają uprawiać wszystkie trzy dyscypliny sportu, powinny zacząć od ćwiczeń o małej intensywności. W ciągu pierwszych kilku tygodni treningu nie jest dobrym pomysłem rozpoczynanie ćwiczeń o dużej intensywności. Pływanie - można pływać w basenie lub w wodach otwartych (ocean lub jezioro). Osoby, które dopiero zaczynają pływać, powinny zacząć od programu treningowego dla pływaków, a następnie przejść do programu treningowego dla triathlonistów, gdy już będą się dobrze czuły w wodzie. Jazda na rowerze - można jeździć na rowerze stacjonarnym lub zewnętrznym. Osoby, które dopiero zaczynają jeździć na rowerze, powinny zacząć od programu treningowego dla cyklistów, aby poprawić ogólną sprawność fizyczną, zanim przejdą do programu treningowego dla triathlonistów. Bieganie - można biegać po drogach lub na bieżni. Jeśli jesteś początkującym biegaczem, powinieneś zacząć od programu treningowego dla biegaczy, aby poprawić ogólną sprawność fizyczną przed rozpoczęciem treningu triathlonowego.

Wskazówki, jak skutecznie trenować do triatlonu

Opracuj odpowiedni plan odżywiania i pij dużo wody. Pomoże Ci to uniknąć odwodnienia i zmęczenia, które są częste u sportowców wytrzymałościowych. - Rozgrzewaj się i schładzaj przed i po każdym treningu. - Urozmaicaj treningi, aby uniknąć nudy i kontuzji. Jeśli co tydzień wykonujesz ten sam trening, Twój organizm przyzwyczaja się do niego i nie robisz postępów. - Nie przetrenuj się. Przetrenowanie może powodować kontuzje. Bardzo ważny jest odpoczynek i regeneracja między sesjami treningowymi. - Wyznaczaj sobie realistyczne cele. Nie chcesz się frustrować i poddawać, jeśli nie osiągniesz swoich celów. - Trenuj z innymi osobami. Partner treningowy może pomóc w utrzymaniu motywacji, gdy nie masz ochoty na ćwiczenia.